Serkan Aydın | Saç Ekimi nedir?
Saç Ekimi nedir?
15528
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15528,bridge-core-1.0.6,gllr_bridgelanding.qodeinteractive.com,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Saç Ekimi nedir?

Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülmesinden muzdarip erkekler ve kadınlar için saç ekimi hayat değiştiren bir işlem olabilir. Saç ekimi tedavisi, doğal olarak uzayan saçları incelmiş veya kelleşmiş bölgelere geri kazandırır. Saç derisinin saç restorasyonunun yanı sıra saç ekimi, saçlı deride ve vücutta oluşan travmaya bağlı olarak kaşları, sakalları ve saç dökülmelerini eski haline getirmek için de kullanılabilir.

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç ekiminde dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları eklenmektedir. Saç ekimi tamamen kişiye özel planlanır ve uygulanır.

Saç ekimi operasyonuyla hastanın genellikle ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç kökleri toplanır ve seyrelme olan ya da tamamen dökülmüş olan kısımlarda açılan kanallara ekilir. Amaç; baş bölgesinde ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta, kalıcı bir şekilde saçlı görünüm kazandırmaktır. Saç ekimi uygulaması ile kişiye doğal bir görünüm sağlar.

Saç ekim operasyonu sadece erkek tipi saç dökülmelerde değil; çeşitli hastalıklar sonunda oluşabilecek lokal boşluklara, yara izi, yanık izi, ameliyat dikiş izine de başarı ile yapılmakladır.

Saç ekimi kadınlarda da başarı ile uygulanmaktadır. Özellikle kadınlarda oluşan saçsız alanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak tıraşsız ekim de yapılmaktadır.

İşlemin etkisi sadece estetik değil aynı zamanda duygusaldır ve birçok hastaya daha fazla güven ve özgüven kazandırır.

Saç Kaybı Neden Olur?

Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetiktir. Ayrıca, ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar veya çeşitli tıbbi rahatsızlıklar sonucunda da oluşabilmektedir.

Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Saç Ekimi İşlem Prosedürü Nedir?

–  Hazırlık aşaması (kan testleri, vital bulguların alınması, analiz, ön saç çizgisinin belirlenmesi)
–  Onam belgelerinin alınması ve bilgilendirme
–  Saç ekimi uygulanacak bölgeye lokal anestezi uygulanması
–  Greflerin yani saç köklerinin toplanması
–  Kanal açılması
–  Köklerin yerleştirilmesi

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Erkeklerde ve kadınlarda 19 -20’li yaşlardan itibaren çeşitli nedenlerle saç dökülme sorunu yaşamış saç ekimine engel fizyolojik hastalığı olmayan ve donör alanında yeteri kadar folikülü olan her yaştaki tüm bireylere saç ekim operasyonu yapılabilir.