Serkan Aydın | Çağımızın Sorunu Saç Dökülmesi
Çağımızın Sorunu Saç Dökülmesi
15743
post-template-default,single,single-post,postid-15743,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,gllr_bridgelanding.qodeinteractive.com,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Çağımızın Sorunu Saç Dökülmesi

Çağımızın Sorunu Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, erkekleri ve kadınları eşit derecede etkileyen en yaygın sorunlardan biridir. Sorun belirli bir demografik alanla sınırlı değildir, Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin saç dökülmesi veya kellik ile mücadele etmesi gerçeğiyle karşı karşıya olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Saçlarımızın bir yaşam döngüsü vardır. Her saç teli döngünün sonunda dökülür ve yeniden uzar. Ancak bazen kaybettiğimiz kadar saç çıkaramayız, bu da saç dökülmesi olarak adlandırılır ve sonunda kellikle sonuçlanabilir. Genetik, yanlış beslenme, vitamin ve mineral eksikliği, stres, ilaçlar ve çevre kirliliği gibi çeşitli faktörler saç dökülmesine neden olabilir. Aşırı saç ürünleri kullanımı ve aşırı fön/boya gibi işlemlerde saçlarınızı güçsüzleştirir veya dökülmeye eğilimli hale getirir.

Uzun saatler boyunca kep veya kask takanlar saç dökülmesi ile daha fazla karşı karşıya gelirler.

Tüm Dünya’da saç dökülmesi gençleri giderek daha fazla etkiliyor. 30-50 yaş grubundaki kişilerde yüzde 58 yaygınlık oranı bulunurken, 25-30 yaş arası gençlerde sorun katlanarak artıyor. Saç dökülmesi tüm cinsiyetleri eşit şekilde etkilemekle birlikte erkeklerde daha yaygın olarak görülmektedir. Saç dökülmesi için en popüler ve etkili önlemlerden biri saç ekimidir. Saç derinizdeki bir bölgeden saçların alınması ve saçsız olan bölgelere ekilmesi işlemidir.