Serkan Aydın | Saç Ekimi Sonrası Beslenme
Saç Ekimi Sonrası Beslenme
15758
post-template-default,single,single-post,postid-15758,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,gllr_bridgelanding.qodeinteractive.com,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç dökülmesinin hem erkekler hem de kadınlar için önemli bir sorun haline gelmesiyle birlikte, saç ekimi uygulamaları oldukça yaygın hale geldi. Bir saç ekimi işlemi size kalıcı ve doğal görünümlü saçlara kavuşmanızı sağlar. Saç ekimi güvenilir ve ağrısız bir işlemdir.

Saç ekiminden sonra olumlu sonuçlar almanın en etkili yolu, işlem sonrası size anlatılan talimatları dikkatlice uygulamak önemlidir. Tüm bunların yanı sıra bazı besinler saçlarınızın daha hızlı ve güçlü çıkmasını destekler.

Saç ekiminden sonra beslenmenizin en önemli bileşeni sudur. Saçınızı sağlıklı tutmak için bol su içmeniz önemlidir. Su, kan basıncınızı düzenlemek için de kritik öneme sahiptir.

B-kompleks vitaminleri saç büyümesinde temel bir rol oynar. B7 ve B-12 gibi B kompleksi vitaminleri de yara iyileşme sürecinde pıhtılaşmaya yardımcı olabilir.

Saç yapısal olarak proteinden yapılmıştır. Yeni saçların büyümesini desteklemek için protein açısından zengin yiyecekleri tüketmelisiniz. Diyetinize tavuk, yumurta, çiğ fındık ve süt eklemeye çalışın.

Saç ekimi işleminden sonra çinkoyu günlük beslenmenize dahil etmek gerekir. Çinko, dokuların onarımında hayati bir rol oynar. Ayrıca kollajen üretimini arttırır ve hücre çoğalmasına yardımcı olur.

İnsan vücudundaki demir eksikliği saç dökülmesini artırabilir. Ve yeni bir saç ekimi yaptırdıysanız demir açısından zengin gıdaları tüketmeniz önerilir. Demir, saçınızın dokusunu ve saç derisine oksijen akışını artırabilir. Kafa derisine uygun oksijen akışı, iyileşmesini desteklemek için esastır. Ispanak ve fasulye, demir açısından zengin en iyi besin öğeleridir.

Saç ekimi ameliyatı geçirdikten sonra beslenmenize omega-3 yağ asitlerini dahil etmek gerekir. Balık, zengin besin değeri ile bilinir ve bol miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Somon ve diğer benzer balıklar, daha sağlıklı saç köklerine katkıda bulunan birçok temel besini içerir. Bu besinler saçınızın görünümünü de iyileştirebilir. Deniz ürünlerini diyetinize dahil etmek, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Saç ekimi sonrasında ilk 10 gün baharatlı yemekler tüketmemelisiniz. Fast food yemekten kaçınmak da önemlidir. Ayrıca gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun. Mineraller ve vitaminler açısından zengin bir diyet, kafa derisinin iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Diyette küçük değişiklikler yapmak saç büyümesini artıracaktır.